cheesily قالیباف خانواده خبرنگار مازندران

cheesily: قالیباف خانواده خبرنگار مازندران مدافع حرم استان مازندران شهدای مدافع حرم نماینده ولی فقیه باشگاه خبرنگاران جوان

گت بلاگز وب‌گردی ۴۰۰ آدم دو وجبی در کشور عزیزمان ایران زندگی می‌کنند ، لی‌لی‌پوتی‌های کشور عزیزمان ایران صاحب سرزمین می‌شوند؟!

فرهنگ عامه دنیا پر است از افسانه‌های موجوداتی که به لحاظ شکلی متفاوت از انسان‌ها بوده‌اند و در زبان عامیانه به «آدم کوچولوها» آشنا می‌شدند.

۴۰۰ آدم دو وجبی در کشور عزیزمان ایران زندگی می‌کنند ، لی‌لی‌پوتی‌های کشور عزیزمان ایران صاحب سرزمین می‌شوند؟!

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان؛ فرهنگ عامه دنیا پر است از افسانه‌های موجوداتی که به لحاظ شکلی متفاوت از انسان‌ها بوده‌اند و در زبان عامیانه به «آدم کوچولوها» آشنا می‌شدند. داستان معروف سرزمین لی‌لی‌پوت که زیاد به عنوان افسانه و داستان آشنا می‌شد، روایت وحشت آدم کوچولوهایی را نشان می‌داد که به علت احساس خطر با افراد به ظاهرعادی چون گالیور، به دفاع از خود برخاستند. شاید آن روز ما این داستان را جز افسانه تعریف نکردیم، ولی امروز واقعیت و اسناد موجود نشان می‌دهد با اندک اختلافی، ‌چنین روایتگری‌هایی چندان هم دور از واقعیت نخواهد بود. بعد از شنیدن شایعاتی چون رؤیت موجودات 30 تا 60 سانتی در شهرهایی چون ایلام و سوادکوه مازندران و کشف سرزمین‌هایی چون ماخونیک با ظاهری کاملاً متفاوت به عنوان سندی زنده از حیات لی‌لی‌پوتی‌ها اکنون نیز به گفته مدیر بنیاد بیماری‌های نادر ایران، افراد زیر 60 سانتی متر به حدود 400 نفر در کشور رسیده‌اند.

چند سال پیش بود که در بین مردم ایلام شایعه شد حین عملیات راه‌سازی در محور ایلام – حمیل به کرمانشاه و در منطقه‌ای به نام تنگه قیر دو آدم کوتوله پیدا کردند که یکی از آنها فرار کرده و دیگری اکنون نزد کارگران شرکت راه‌سازی این محور هست. بعضی هم می‌گفتند این آدم کوتوله‌ها دو نفر بودند که یکی از آنان حین فرار با پرتاب سنگ به وسیله چوپانی کشته می‌شود و دیگری موفق به فرار نشده و چوپان زنده آن را می‌گیرد. چندی بعد از آن هم کلیپی دست به دست چرخید که به ظاهر موجودی اندازه یک بند انگشت و دارای موهای بلند را نشان می‌داد. البته بیان چنین شایعاتی در وقت احداث متروی پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز بارها و بارها شنیده شد، چنانچه بعضی می‌گفتند همواره در طول حفاری و گودبرداری‌های عمیق پایتخت، موجودات عجیب و کوتاهی مشاهده شده است است که به محض رویت فرار کرده‌اند. بعد از جدی شدن بحث‌های اجتماعی در این زمینه و البته سکوت مسئولان در این‌باره، کارشناسان بحث‌های مطرح شده است را غیرواقعی و تصویرهای دستکاری شده است با استفاده از فن فتو‌شاپ توصیف کردند.

شهداد، شهر زیر‌زمینی کرمان معروف به شهر کوتوله‌ها
اگر چه وجود آدم کوتوله‌ها در حد یک افسانه یا شایعه باقی مانده بود، ولی چند سال پیش در شرق استان کرمان در شهر شهداد، شهری تاریخی از زیر خاک بیرون آورده شده است که به علت ساختار کوچه‌ها و خانه‌های آن و کوچک بودنشان به شهر کوتوله‌ها شهرت یافت. شهری دارای قدمت 5 هزار ساله در حاشیه جنوبی کویر لوت که هم‌اکنون نیز قسمتی از این شهر کهن جهت دیدار علاقه‌مندان در معرض دید عموم قرار گرفته شده است است و اوج شگفتی این شهر در آن است که جهت انسان‌هایی با قد کمتر از یک متر ساخته شده است بود. هر چند تا به حال کسی در این منطقه آدم کوتوله‌ها را به چشم خود ندیده و اطلاعات چندانی از ساکنان این شهر به وسیله باستان‌شناسان به دست نیامده هست، ولی وجود شهر کوتوله‌ها در شهداد وقایع و افسانه‌های مختلفی را در پی داشته هست. توصیه قابل‌توجه در خصوص این شهر نوع معماری عجیب خانه‌ها و کوچه‌های آن می‌باشد. به طوری که دیوارها، سقف، تنور، طاقچه‌ها و تمام اجزای خانه‌های آن جهت افرادی ساخته شده است که از قامت بسیار کوتاهی برخوردار باشند، به همین علت شهر شهداد به شهر کوتوله‌ها شهرت یافته است.

۴۰۰ آدم دو وجبی در کشور عزیزمان ایران زندگی می‌کنند ، لی‌لی‌پوتی‌های کشور عزیزمان ایران صاحب سرزمین می‌شوند؟!

هر از چند گاهی هم با کشف اسکلت‌های بسیار کوچک شایعه کشف مومیایی یا اسکلت کوتوله‌های شهداد سر زبان‌ها می‌افتد که بلافاصله نیز از سوی مسئولان تکذیب می‌شود، مواردی هم که با تصویر همراه است یا سکوت می‌کنند یا اینکه عکس‌ها به کودکان یا بیماری‌های خاص آن دوره نسبت داده می‌شود. جالب اینجاست که به گفته یک باستان‌شناس در شهر شهداد تمام نمادهای یک تمدن غنی وجود دارد از کشاورزی تا صنعت و ساخت و ساز و گورستان و ساخت وسایل زندگی. آنها معتقدند مردم به یکباره شهر را ترک کرده‌ و از شهداد رفته‌اند؛ علت این مسئله نا‌مشخص هست، توصیه جالب اینکه مردم جهت بازگشت به شهر امید داشته‌اند لیکن در خانه‌ها را با خشت بسته‌اند و وسایل منزل و اجناس ارزشمند سرجای خود نگه داشته شده است هست. بدون شک آنها می‌خواستند که بعد از مدتی باز گردند، ولی این امر هیچ‌گاه روی نداده است.

حل معمای افسانه شهداد در روستای ماخونیک
نظریه مهاجرت کوتاه‌مدت ولی بی‌بازگشت مردم کوتاه‌قد شهداد در حالی مطرح شد که بعضی از کارشناسان به کلی در خصوص وجود آدم‌های کوتاه قد تردید دارند، ولی اهالی کوتاه قد روستای ماخونیک بیرجند، به عنوان نمونه‌ای عینی و زنده از مردمانی با قد یک متری و حداکثر 130 سانتی، شاید نمونه‌ای است که بعد از صدها سال، راز و رمز غیب شدن اهالی شهر لی‌لی‌پوت‌های کرمان را بازگشایی کند.

روستای دورافتاده «ماخونیک» با خانه‌های کوچک که نصفشان زیر زمین قرار دارد، با مردمانی که میانگین قد کوتاهی دارند، یکی از هفت روستای شگفت‌انگیز دنیا معرفی شده است است که بعد از ورود به روستا، قبل از هرچیز خانه‌های کوچک و سپس قد اهالی آن جلب توجه خواهد کرد.

مردمان این دِه در شهرستان بیرجند، دارای اصلیتی افغانستانی هستند که حدود سه قرن پیش، وارد کشور عزیزمان ایران می‌شوند و از آنجایی که دِه قابل دسترسی نبوده، ازدواج فامیلی در بین آنها رواج پیدا می‌کند و همین عنوان باعث می‌شود تا کوتاهی قد، نسل به نسل ادامه پیدا کند.

فرهنگ عامه دنیا پر است از افسانه‌های موجوداتی که به لحاظ شکلی متفاوت از انسان‌ها بوده‌اند و در زبان عامیانه به «آدم کوچولوها» آشنا می‌شدند.

فعالان میراث فرهنگی با تأکید بر ضرورت‌های مطالعاتی دراین‌باره این فرضیه را مطرح کردند که احتمال ارتباطی بین این دو تمدن وجود دارد و به گفته آنها با توجه اینکه گفته می‌شود. این تمدن 5 هزار سال قدمت دارد و با شهر کوتوله‌های شهداد هم عصر است و دور از انتظار نیست که این دو تمدن با هم در ارتباط بوده‌اند.
با همه موارد مطرح شده است اکنون علی داودیان، مدیر بنیاد بیماری‌های نادر کشور عزیزمان ایران با تأکید بر اینکه بیماری‌هایی مانند MS و HIV به علت شیوع زیاد از حالت نادر خارج شده‌اند، گفته است: در حال حاضر حدود 400 نفر در کشور افرادی هستند که قد آنها زیر 60 سانت است.

وی در ادامه از همه این افراد خواسته است تا به عضویت انجمن درآیند و همین نشان می‌دهد، شاید راز و رمز غیب شدن اهالی شهر لی‌لی‌پوتی‌ها کم‌کم در حال بازگشایی بوده و چندان دور از ذهن نباشد که جهت آنها سرزمین مشخص و با امکانات فراهم کرد!

منبع: روزنامه جوان

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ایران | افسانه | بیماری | قد کوتاه | کوتاهی قد | لی لی پوتی ها | روستای ماخونیک | آدم کوچولوها

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog